MERAK ET

Diyelim ki evinde, balkonunda, ofisinde, bir kahve dükkanında veya demgoodcoffee'de kahveni içerken işitme engelliler, sağırlar ve Türk İşaret Dili hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsun.

Veya, hiçbir şey bilmiyorsun ama çok merak ediyorsun.

Bu sayfada senin için kahvenin yanında işitme engelliler, sağırlar ve Türk İşaret Dili ile ilgili beş dakikada okuyabileceğin içerikler var.


Keyifli, öğretici ve düşündürücü okumalar!

BİR İPTEKİ CAMBAZLAR (II): 1 MİLYON 65 BİN 644

02 Aralık 2019

Türkiyede işitme kaybı olan bireylerin sayısının bir dipsiz kuyu olduğunu bir önceki yazıda söylemiştik. Bu dipsiz kuyu...

Türkiyede işitme kaybı olan bireylerin sayısının bir dipsiz kuyu olduğunu bir önceki yazıda söylemiştik. Bu dipsiz kuyudan çıkış noktasını bulduğumuz yerlerden başka bir tanesi de TÜİK 2011 Nüfus ve Konut Araştırması ile Türkiyenin 2019 nüfus projeksiyonu ile harmanlamak. Bu araştırmaya göre işitme cihazı veya implant kullanıyor olsa dahi duymakta çok zorlandığını veya hiç duymadığını söyleyenlerin oranı Türkiye nüfusunun %1,1. Duymakta biraz zorlandığını ifade edenlerin oranı ise %3,7. Bu oranlar ile varabileceğimiz sonuç şu şekilde: Türkiye nüfusu 82 milyon 886 bin. Bunun %1,1’i 911 bin 746; %3,7’si ise 3 milyon 66 bin 782. Yani, Türkiyede az ya da çok işitme kaybı olduğunu söyleyen 3 milyon 978 bin 528 kişi var. Aynı araştırmada bir de yaş aralığına göre işitmede zorluk çekenlerin oranlarının verildiği bir tablo var. Bu tablodaki yaş aralıklarındaki oranları TÜİK’İN 2019 yaş aralıklarını verdiği projeksiyonlar ile harmanlayınca ise aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor. (image: nuefues-konut-arastirmasi-yas-araligi-verileri-1.jpg) Yani, bu tabloya göre Türkiyede duymakta çok zorlanan veya hiç duymayan 1 milyon 65 bin 644 kişi var. Bir de buradan bakıp, doğru okumayla sürdürülebilir çözümler üretmeye ne dersiniz? İşitme kaybı olan bireylerin ihtiyaçları tespit etmek için önce ihtiyaç çeşitliliğinin varlığını kabul etmek gerekli. Yani önce, farklı ipteki cambazlar keşfet.

Daha fazla oku

BİR İPTEKİ CAMBAZLAR (I): 4 MİLYON 144 BİN 300

04 Kasım 2019

Türkiyede işitme kaybı olan bireylerin sayısı adeta bir dipsiz kuyu. Bu dipsiz kuyudan çıkış noktasını bulduğumuz yerlerden bir tanesi Dünya Sağlık...

Türkiyede işitme kaybı olan bireylerin sayısı adeta bir dipsiz kuyu. Bu dipsiz kuyudan çıkış noktasını bulduğumuz yerlerden bir tanesi Dünya Sağlık Örgütünün dünyadaki işitme kaybına yönelik olan raporundaki oranları Türkiyenin 2019 nüfus projeksiyonuna uyarlamak. **Dünya Sağlık Örgütü raporu ne diyor? ** Dünyanın yaklaşık %5’i hayatlarını etkileyen türde bir işitme kaybına sahip. Bu %5’in yaklaşık %7’si çocuk ( 0-15 yaş ), %93’ü yetişkin. 65 yaş üstü nüfusun yaklaşık ⅓’ü işitme kaybına sahip. **TÜİK tarafından yayımlanan Türkiye 2019 nüfus projeksiyonları ile bu oranlar harmanlandığında ne oluyor? ** TÜİK’in 2019 nüfus projeksiyonuna göre Türkiye nüfusu 82 milyon 886 bindir. Bu sayının %5’i 4 Milyon 144 bin 300’dir. Yani, Türkiyede hayatını etkileyecek işitme kaybına sahip birey sayısı 4 Milyon 144 bin 300’dir. Dünyada işitme kaybı olan nüfusun %7’si çocuk, %93’ü yetişkin ise; Türkiyede de 290 bin 101 işitme kaybı olan çocuğun, 3 milyon 854 bin 199 işitme kayıplı yetişkinin olduğunu söyleyebiliriz. Türkiyede 65 yaş üstü nüfusun 7 milyon 509 bin olduğundan yola çıkarsak, bunun ⅓’ü 2 milyon 503 bindir. Türkiyede 65 yaş üstü işitme kaybı olan birey sayısı 2 milyon 503 bindir. Yetişkin işitme kayıplı nüfustan 65 yaş üstü işitme kayıplı nüfusu çıkarırsak 15 - 65 yaş arası işitme kaybı olan birey sayısını da bulabiliriz. Bu 1 milyon 351 bin 199’dir. **Sonuç:** * Türkiyede 4 Milyon 144 bin 300 bireyin işitme kaybı var. * Türkiyede 290 bin 101 işitme kaybı olan çocuk var. * Türkiye 15 - 65 yaş arası işitme kayıplı 1 milyon 351 bin 199 kişi var. * Türkiyede 65 yaş üstü ve işitme kaybı olan birey sayısı 2 milyon 503 bin. Şayet varsa 4 Milyon 144 bin 300 birey ve arıyorlarsa işitme kaybına bağlı meselelerine çözüm, gelin aynı ipe koyduğumuz 4 Milyon 144 bin 300 cambazın önce farklılaşan ihtiyaçları üzerine konuşalım. Mesela, 70 yaşında bir teyzenin Türk İşaret Dili ile nasıl bir alakası olabilir? Türk İşaret Dilinin önemini vurgularken sayıları abartmayalım, o teyzeyi aynı ipe cambaz olarak koymayalım lütfen.

Daha fazla oku

SAĞIR DE BE KARDEŞİM

07 Ekim 2019

'' El hareketleri ile konuşuyor. '' '' Hiç işitmiyor zavallı. '' '' İşitme engelliymiş. '' Ve daha niceleri...Vallahi kibarlıktan öleceğiz! Sevgi...

'' El hareketleri ile konuşuyor. '' '' Hiç işitmiyor zavallı. '' '' İşitme engelliymiş. '' Ve daha niceleri...Vallahi kibarlıktan öleceğiz! Sevgili işitebilen canım kardeşim, kaba ol. Önce ''el hareketleri'' dediğin o dile ''işaret dili'' de. Kanunda da geçiyor bu dilin adı, yani polis gelmez kapına. Bir temenni de ekleyelim buraya: Darısı dillerin başına. Baktın biri hiç işitmiyor ve işaret dili ile iletişim kuruyor. O kişiye ''sağır'' de. Çekinme. Yüksek sesle söyle. O duymayabilir ama başkaları duysun. Seni kaba sansınlar. Boşver. O sağır birey seni sevecek. Ve o seni kaba sananlar, bir gün aslında senin sağırları gerçekten tanıdığını anlayacaklar. Bir de şu ''işitme engelli'' mevzusu var. Sivil toplumda bitmeyen bir kavga. Kavganın kendisi sosyal etki önünde duran bir engel. Ama bilginiz olması açısından açıklayalım. Kendisini göğsü kabara kabara '' Ben sağırım.'' diye tanıtanlar genellikle birincil iletişim dili olarak Türk İşaret Dili kullanan veya bu dili tercih edenlerdir. Bir de Türk İşaret Dili ile herhangi bir bağı olmayan ama tıbbi olarak işitme kaybına sahip farklı seviyelerde Türkçe ile iletişim kuran bireyler var. Bu bireyler genellikle kendilerini '' Ben sağırım.'' diye tanıtmazlar. Ya ''işitme cihazı'' ya da ''implant'' kullanıcısıdırlar. Bu cihazlardan faydalananlar aslında işitmelerinin önündeki engeli cihazları ile kaldırırlar veya kaldırmaya çalışırlar. Gelin biz onlara da ''cihazlı'' ve ''implantlı'' diyelim. Güzel sıfatlar bunlar canım kardeşim. Yani, yine çekinmeden bağıra bağıra kullanıyoruz. Hep birlikte ''engel'' dilini bir kaldıralım şu yol ortasından da işimize, gücümüze ve sosyal etkimize bakalım.

Daha fazla oku

VAH VAH, DÜNYADA TEK BİR İŞARET DİLİ YOKMUŞ

02 Eylül 2019

Uluslararası bir işaret dilinin olmaması bazıları için bir hayal kırıklığı. Hatta acıma duygusunu körükleyen bir bilgi. Dünyada farklı...

Uluslararası bir işaret dilinin olmaması bazıları için bir hayal kırıklığı. Hatta acıma duygusunu körükleyen bir bilgi. Dünyada farklı işaret dillerinin olduğunu yeni öğrenen bir ortamdaysa ‘‘Ah!’’ Ve ‘‘Vah!’’ seslerinin yükselme sebebi. O zaman neden bütün dünya İngilizce konuşmuyor diye ah etmiyoruz? Her şey daha rahat olabilirdi halbuki. Eğitim, turizm, ticaret ve niceleri... Hadi o zaman birlikte 7 milyarın üzerinde dünyanın dört bir yanında ağzından çıkan sesler ile anlaşan veya anlaşamayan insanlar için üzülelim! Halbuki görsel diller de sözel diller gibi gelişim gösteriyor. Coğrafyadan coğrafyaya kendini şekilden şekile sokuyor. Anlayacağınız dünyada tek bir işaret dili yok. Bu doğru bilinen bir yanlış ve bir yanılgı. Dünyada 100’ün üzerinde keşfedilmiş işaret dili var. Bunlardan bir tanesi de Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ve 2005 yılında 5378 Özürlüler ve Bazı Kanun ve Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile tanınan Türk İşaret Dili. Yani, kısaca TİD. TİD'i tanıyın ve tanıtın efendim!

Daha fazla oku