MERAK ET

Diyelim ki evinde, balkonunda, ofisinde, bir kahve dükkanında veya demgoodcoffee'de kahveni içerken işitme engelliler, sağırlar ve Türk İşaret Dili hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsun.

Veya, hiçbir şey bilmiyorsun ama çok merak ediyorsun.

Bu sayfada senin için kahvenin yanında işitme engelliler, sağırlar ve Türk İşaret Dili ile ilgili beş dakikada okuyabileceğin içerikler var.


Keyifli, öğretici ve düşündürücü okumalar!

SAĞIR DE BE KARDEŞİM

13 Eylül 2019

'' El hareketleri ile konuşuyor. '' '' Hiç işitmiyor zavallı. '' '' İşitme engelliymiş. '' Ve daha niceleri...Vallahi kibarlıktan öleceğiz! Sevgi...

'' El hareketleri ile konuşuyor. '' '' Hiç işitmiyor zavallı. '' '' İşitme engelliymiş. '' Ve daha niceleri...Vallahi kibarlıktan öleceğiz! Sevgili işitebilen canım kardeşim, kaba ol. Önce ''el hareketleri'' dediğin o dile ''işaret dili'' de. Kanunda da geçiyor bu dilin adı, yani polis gelmez kapına. Bir temenni de ekleyelim buraya: Darısı dillerin başına. Baktın biri hiç işitmiyor ve işaret dili ile iletişim kuruyor. O kişiye ''sağır'' de. Çekinme. Yüksek sesle söyle. O duymayabilir ama başkaları duysun. Seni kaba sansınlar. Boşver. O sağır birey seni sevecek. Ve o seni kaba sananlar, bir gün aslında senin sağırları gerçekten tanıdığını anlayacaklar. Bir de şu ''işitme engelli'' mevzusu var. Sivil toplumda bitmeyen bir kavga. Kavganın kendisi sosyal etki önünde duran bir engel. Ama bilginiz olması açısından açıklayalım. Kendisini göğsü kabara kabara '' Ben sağırım.'' diye tanıtanlar genellikle birincil iletişim dili olarak Türk İşaret Dili kullanan veya bu dili tercih edenlerdir. Bir de Türk İşaret Dili ile herhangi bir bağı olmayan ama tıbbi olarak işitme kaybına sahip farklı seviyelerde Türkçe ile iletişim kuran bireyler var. Bu bireyler genellikle kendilerini '' Ben sağırım.'' diye tanıtmazlar. Ya ''işitme cihazı'' ya da ''implant'' kullanıcısıdırlar. Bu cihazlardan faydalananlar aslında işitmelerinin önündeki engeli cihazları ile kaldırırlar veya kaldırmaya çalışırlar. Gelin biz onlara da ''cihazlı'' ve ''implantlı'' diyelim. Güzel sıfatlar bunlar canım kardeşim. Yani, yine çekinmeden bağıra bağıra kullanıyoruz. Hep birlikte ''engel'' dilini bir kaldıralım şu yol ortasından da işimize, gücümüze ve sosyal etkimize bakalım.

Daha fazla oku

VAH VAH, DÜNYADA TEK BİR İŞARET DİLİ YOKMUŞ

19 Ağustos 2019

Uluslararası bir işaret dilinin olmaması bazıları için bir hayal kırıklığı. Hatta acıma duygusunu körükleyen bir bilgi. Dünyada farklı...

Uluslararası bir işaret dilinin olmaması bazıları için bir hayal kırıklığı. Hatta acıma duygusunu körükleyen bir bilgi. Dünyada farklı işaret dillerinin olduğunu yeni öğrenen bir ortamdaysa ‘‘Ah!’’ Ve ‘‘Vah!’’ seslerinin yükselme sebebi. O zaman neden bütün dünya İngilizce konuşmuyor diye ah etmiyoruz? Her şey daha rahat olabilirdi halbuki. Eğitim, turizm, ticaret ve niceleri... Hadi o zaman birlikte 7 milyarın üzerinde dünyanın dört bir yanında ağzından çıkan sesler ile anlaşan veya anlaşamayan insanlar için üzülelim! Halbuki görsel diller de sözel diller gibi gelişim gösteriyor. Coğrafyadan coğrafyaya kendini şekilden şekile sokuyor. Anlayacağınız dünyada tek bir işaret dili yok. Bu doğru bilinen bir yanlış ve bir yanılgı. Dünyada 100’ün üzerinde keşfedilmiş işaret dili var. Bunlardan bir tanesi de Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ve 2005 yılında 5378 Özürlüler ve Bazı Kanun ve Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile tanınan Türk İşaret Dili. Yani, kısaca TİD. TİD'i tanıyın ve tanıtın efendim!

Daha fazla oku